Wzdychanie na ratunek

Dziś wrzucam Wam link do ćwiczenia oddechowego, które robiliśmy podczas relaksu kończącego zeszłotygodniowe zajęcia, a które, podobnie jak inne techniki oddechowe, takie jak znany Wam od lat oddech kwadratowy jest wspaniałym wsparciem w walce ze stresem.

Technika ta, nazwana cyklicznym wzdychaniem, może być świetnym narzędziem w obliczu nagłego, silnego stresu, ataku paniki lub lęku  

Cykliczne wzdychanie możemy podzielić na 2 etapy:

1) Podwójny, głęboki wdech przez nos (bez wydechu pomiędzy)

2) Długi, najlepiej trwający dwa razy dłużej niż wdechy, pełny wydech przez usta. 

Taką sekwencję powtarzamy przez 5 minut

Jeśli nie bardzo wiecie, jak to zrobić, pomoże Wam załączony link z YT

Stosując tę strategię regularnie, możemy poprawić wiele parametrów fizjologicznych, co potwierdza badanie przeprowadzone przez zespół Uniwersytetu Stanford

https://www.cell.com/cell-reports-medicine/pdfExtended/S2666-3791(22)00474-8

Badanie, badaniem, ale mnie przekonała nasza refleksja po oddechowym relaksie. 

Nie jestem, ani w ułamku tak mądra, jak wielkie nazwiska stojące za przytoczonym badaniem, ale gdy tak leżeliście i wzdychaliście, pomyślałam sobie, brzmi to bardzo podobnie do tego, co dzieje się, gdy już tak zapętlimy się w spazmatycznym szlochaniu, że zanosimy się i nie możemy przestać. Podobne, prawda? 

Dajcie znać co myślicie i czy wzdychanie pomogło Wam uporać się ze stresem.

do wpisu zainspirował mnie wpis na blogu: 

Więzadło obłe

Więzadło obłe- odrobina anatomii

Więzadło, a w zasadzie więzadła obłe są jedną ze struktur stabilizujących macicę. Możemy je sobie wyobrazić jako łącznotkankowe, elastyczne  “sznureczki” rozpoczynające się obustronnie, symetrycznie na bocznych brzegach trzonu macicy w okolicy jajników, biegnące następnie w dól do pachwin, po przejściu których rozdzielają się na drobne wiązki kończące się w tkance podskórnej warg sromowych większych i na wzgórku łonowym. 

Dlaczego boli?

Wraz z rozwojem ciąży w wzrostem płodu więzadła te napinają się i rozciągają. Napięcie to może być wyraźnie odczuwalne i choć uznawane są za normalne w okresie ciąży, może stać się przyczyną niejednokrotnie silnych dolegliwości, oraz wielu obaw, gdyż bywa czasami mylone ze skurczami. 

Jak rozpoznać?

Oczywiście każdy niepokojący Cię sygnał należy skonsultować z lekarzem/ką, nie należy jednak popadać w panikę i rozpacz.

W odróżnieniu od skurczów, które mają charakter stopniowo narastających i słabnących, powtarzających się fal, ból więzadeł obłych pojawia się zazwyczaj nagle, często pod wpływem gwałtownych ruchów i ma bardziej stały charakter. Bywa niestety ostry, przeszywający pachwinę lub podbrzusze. Przeważnie też pojawia się jednostronnie, częściej po prawej stronie, choć może być również obustronny.

Czego unikać?

Gwałtowne ruchy, takie jak kichanie, kaszel, śmiech, zwłaszcza w pozycji stojącej, zmiana pozycji podczas snu, niektóre ćwiczenia czy zbyt zamaszyste wstanie z pozycji siedzącej mogą powodować nagłe rozciągnięcie więzadła i wywołać ból.

Jak sobie pomóc?

  • Podtrzymaj brzuch podczas kichania, śmiechu czy kaszlu.
  • Jeżeli znany już jest Ci dyskomfort spowodowany przez więzadło obłe, kichając lub kaszląc ugnij lekko kolana i oprzyj dłonie na udach. Pozwoli to zredukować rozciąganie więzadeł 
  • Unikaj gwałtownych zmian pozycji
  • Pamiętaj o poduszce/wałku między kolanami podczas leżenia na boku. Niech stanie się Twym przyjacielem podczas nocnego odpoczynku. Pomoże to też zapobiegać innym dolegliwościom
  • Ruch. Odpowiednio dobrane ćwiczenia nie tylko pomagają zapobiegać dolegliwościom, ale również je łagodzić. Wskazana jest poprawa funkcji mięśni brzucha i dna miednicy, ćwiczenia rozluźniające i rozciągające. Tak więc trening medyczny ciężarnych w dużej mierze oparty na jodze i Pilatesie będzie doskonałym pomysłem.
  • Gdy odczuwasz ból spróbuj zastosować ciepły (ale nie gorący!!) okład lub przyjemną kąpiel.
  • Można spróbować rozmasować pachwinę czy okolice spojenia.

Zawsze kontaktuj się ze specjalistą/ką, jeśli ostry ból, który odczuwasz utrudnia Ci poruszanie lub nie ustępuje po kilku/kilkunastu minutach, masz gorączkę, dreszcze, odczuwasz ból podczas sikania czy masz omdlenia czy krwawienie z dróg rodnych.