kinesiology taping- cóż to takiego?
Kinesiology taping czyli plastrowanie dynamiczne (spotykane są również nazwy: kinesio taping lub nawet spolszczona kinezjotejping) to metoda terapeutyczna polegająca na aplikacji na skórę elastycznych plastrów. Plastry te skonstruowane tak, by jak najbardziej przypominały budowę ludzkiej skóry, nie zawierają żadnej substancji leczniczej, ich działanie opiera się na ich elastyczności, no i oczywiście aplikacji w odpowiednim miejscu, z właściwym napięciem i kierunkiem działania.
Plastry pokryte na wzór linii papilarnych klejem, cechują się dużą rozciągliwością (100-140%) jedynie wzdłuż. Tkaninę, poza elastycznością charakteryzuje też grubość zbliżona do grubości naskórka, co pozwala nam zapomnieć, że coś mamy naklejone na ciało, utrzymanie cech terapeutycznych do ok 5 dni, dobre odprowadzenie wody i szybkie schnięcie. Można więc kąpać się czy chodzić na basen, uczulam jednak pacjentki by unikały nadmiernej ekspozycji na słońce i raczej nie suszyły plastrów suszarką.
Zapewne niejednokrotnie widzieliście sportowców oklejonych fantazyjnie kolorowymi taśmami. Na rynku mamy obecnie dostępne plastry czyli tejpy we wszystkich niemalże możliwych kolorach. Są też taśmy w ciekawe wzory kwiatowe dla elegantek/-ów, moro dla twardzielek i twardzieli i kaczuszki dla maluchów. Kolor plastra nie ma znaczenia, jednak ja, dla moich ciężarnych pacjentek, których skóra jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa na podrażnienie staram się, wychodząc z założenia, że zastosowany do barwienia plastra specyfik może być drażniący, dobierać cieliste taśmy ze specjalnym delikatnym klejem .
skuteczność i bezpieczeństwo
Chociaż taping jest względnie bezpieczną metodą, a przyklejenie plasterka nie wydaje się nam żadną filozofią, to tylko odpowiednia aplikacja czyli przyklejenie plastrów w odpowiednim miejscu, właściwą techniką i napięciem, oparte o znajomość anatomii, fizjologii ciąży, z uwzględnieniem stanu zdrowia i istniejących przeciwwskazań i wykonana przez wykwalifikowaną osobę, jest bezpieczna i może przynieść pożądane efekty. Właściwe naklejenie plastra jest istotne zwłaszcza w ciąży, gdy w grę wchodzi zdrowie nie tylko mamy, ale i dziecka, dlatego lepiej nie próbować samodzielnego naklejania na podstawie filmików z internetu.
Zawsze też proszę Was, by, gdy coś po aplikacji plastra Was niepokoi ostrożnie go usunąć i dać mi znać
Co przypomina mi o kolejnej ważnej kwestii czyli
usuwanie plastrów
Najłatwiej tejpy usuwa się na mokro, stanowczo odradzam wykonywanie gwałtownych szarpnięć rodem z hollywoodzkich dramatów wojennych- może to skutkować powstaniem podrażnień i krwiaczków.- Zawsze po aplikacji uczę Was by delikatnie podważyć brzeg plastra i stopniowo odsuwać skórę od taśmy, a nie odwrotnie.
jak to działa?
Drenaż
Przyklejenie w odpowiedni sposób i miejscu plastrów powoduje odciąganie górnych warstw skóry zwiększając przestrzeń pomiędzy leżącymi głębiej tkankami. Wpływa na zmniejszenie ucisku na naczynia chłonne znajdujące się w tym obszarze, co pozwala na swobodniejszy przepływ chłonki usprawniając drenaż limfatyczny tego obszaru. O tym jak ogromne znaczenie ma prawidłowy przepływ chłonki przeczytacie w kolejnym wpisie.
Ból
W obszarze znajdują się również receptory nerwowe zapewniające komunikację z mózgiem wysyłając do centrum dowodzenia informacje o bólu, czuciu temperatury, ciśnienia, a nawet łagodnego dotyku. Informacje te powodują, że mózg wysyła sygnały do całego ciała aby mogło ono w odpowiedni sposób zareagować.
Zmniejszenie przestrzeni między skórą a mięśniami np. wskutek urazu czy obrzęku powoduje podrażnienie tych receptorów, co skutkuje przesyłaniem do mózgu alarmujące informacji. Aplikacja plastra, poprzez zwiększenie tej przestrzeni tonuje informacje przekazywane z receptorów do mózgu i sprawia, że informacja zwrotna czyli reakcje organizmu są na niższym, adekwatnym poziomie. Dzięki temu ciało może funkcjonować w trybie zbliżonym do fizjologicznego. Eliminuje to lub ogranicza mechanizmy spowalniające procesy naprawcze.
Praca mięśni
Taping wpływa też na położone głębiej warstwy tkanek, między innymi na mięśnie. Zwiększenie przestrzeni poprawia ich kurczliwość pozwala im na swobodniejszy ruch w pełniejszym zakresie.
Odpowiedni kierunek aplikacji plastra pomaga przywrócić właściwe napięcie mięśniowe czyli zwiększyć napięcie mięśni zwiotczałych lub zmniejsza je w przypadku tych patologicznie napiętych (dlatego tak istotne jest, by nie przyklejać taśmy na podstawie grafiki z Pinteresta)
Taping pozwala to również na sprawniejsze usuwanie metabolitów i dostarczanie większej ilości składników odżywczych czyli poprawia metabolizm mięśni, co oczywiście zwiększa ich wydajność i usprawnia procesy regeneracyjne. Oznacza to, że plastry tym samym zmniejszają zmęczenie mięśni, zwiększają zakres ruchu oraz efektywność skurczu.
Wsparcie mechaniczne
Odpowiednia aplikacja plastra pozwala również stabilizować stawy, oraz, i tak właśnie dzieje się w ciąży czy połogu, stanowić wsparcie dla struktur przeciążonych wskutek zachodzących bardzo szybko w organizmie zmian. Przykładami mogą być specjalna aplikacja pozwalająca stworzyć “szelki” wspierające mm brzucha i odciążające kręgosłup, lub zabezpieczająca przed przeciążeniami bliznę po cesarskim cięciu.
Ogromną zaletą plastrów, poza bezpieczeństwem, jest fakt ciągłości terapii (24/7) i długotrwałe działanie, co oznacza, że jej działanie przeciwbólowe czy drenażowe utrzymuje się przez kilka dni i wspaniale podtrzymuje na wiele dni efekty zastosowanej terapii.
kinesiology taping w ciąży
Ciąża i połóg to bardzo burzliwe okresy w życiu kobiety. Ciało adaptuje się do nowych wyzwań i choć wydaje się, że 9 miesięcy to całkiem sporo, to jednak te przemiany są bardzo dynamiczne. Zmiany w organizmie nie pozostają bez wpływu na emocje. Kobieta oczekująca maluszka z jednej strony pełna radości przygotowuje się do rewolucji w życiu, z drugiej ma jednak też świadomość nadchodzących zmian i czekających ją wyzwań. Pojawia się niepokój związany ze zmianą stylu życia, lęk o karierę zawodową czy status materialny, albo obawa czy uda się odnaleźć się w nowej roli.
To wszystko sprawia, że mimo, że nasze ciała są fizjologicznie przygotowane by podołać trudom fenomenu jakim jest powstanie, rozwój i narodziny nowego życia to większość z nas, czasami już od początku ciąży odczuwa w mniejszym lub większym stopniu trudy macierzyństwa.
Zdrowy styl życia, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, życzliwość i wsparcie ze strony otoczenia pomagają łagodzić dyskomfort związany z burzliwymi przemianami. Czasami jednak warto skorzystać z pomocy fizjoterapety, który poza szeregiem technik manualnych czy odpowiedniego doboru ćwiczeń ma w arsenale narzędzi również kinesiology taping czyli umiejętność przyklejania w odpowiedni sposób i w odpowiednim miejscu elastycznych plastrów.
Prawidłowo zastosowany kinesjology taping w okresie ciąży i połogu pomaga w
– walce z obrzękami nóg zarówno w ciąży, jak i po porodzie
– zmniejsza często odczuwane przez ciężarne bóle pleców
– wspomaga obciążone i rozciągające się mięśnie brzucha
– łagodzi bóle spojenia łonowego
– wspomaga pracę przepony i ułatwia oddychanie
– pomaga walczyć z rozstępem mięśni prostych brzucha zarówno w ciąży, jak i po porodzie
– po porodzie ułatwia inwolucję macicy i wspomaga perystaltykę jelit wpływając korzystnie na zmniejszenie się brzucha
– korzystnie wpływa na stan blizny po cesarskim cięciu
– w połogu pomaga walczyć z nawałem i zastojami pokarmu
– pomaga też aktywizować niezwykle ważny mięsień poprzeczny brzucha.
Jeszcze raz podkreślam, taping powinien być uzupełnieniem terapii i utrwaleniem jej efektów, oraz, że zwłaszcza w ciąży, lepiej nie aplikować sobie plastrów samodzielnie, mimo, że są ogólnie dostępne nawet w supermarketach. Warto udać się do wykwalifikowanej osoby, która też, w niektórych przypadkach może poprosić o skonsultowanie się w kwestii plastrowania z lekarzem prowadzącym.
Jeśli jesteś w ciąży i odczuwasz dyskomfort związany z odmiennym stanem, przygotowujesz się do porodu, albo niedawno urodziłaś zapraszam do kontaktu. Nasze ciała są przygotowane do trudów ciąży , porodu i połogu, niemniej jednak właściwe postępowanie w tym burzliwym okresie pozwala zapobiegać powikłaniom, łagodzić objawy adaptacji ciała do rozwijającego się w nas nowego życia i przyspieszyć powrót do formy po porodzie.
Pisząc korzystałam z:
Śliwiński Z., Krajczy M Dynamiczne plastrowanie, Markmed Rehabilitacja S.C. Wrocław 2014
Mikołajewska E. Kinesiotaping .Rozwiązania wybranych problemów funkcjonalnych, PZWL Warszawa 2011