przebieg wizyty- badanie uroginekologia

Przygotowanie do wizyty

Wybierając sie na pierwszą wizytę przygotuj się na to, że będę wypytywać się o wiele, niekiedy intymnych szczegółów (na które oczywiście będziemy rozmawiać jedynie, jeśli będzie na to Twoja wyraźna zgoda), oraz na to, że będę Cię oglądała od stóp (dosłownie) do głów 🙂

Proszę Cię też o:

– w miarę możliwości pełny pęcherz (nie ekstremalnie, tak w granicach komfortu) ew. coś do picia, jeśli przyjście z pełnym pęcherzem jest dla Ciebie stresujące

– jeśli masz jakieś badania obrazowe, wyniki, skierowania, opisy, to proszę o ich przyniesienie,

-podobnie wykaz przyjmowanych leków

– przyjrzenie się swoim nawykom toaletowym- policz ilość mikcji na dobę (ile razy robisz siku), czy masz problem z rozpoczęciem mikcji, czy musisz przeć

-jeśli miesiączkujesz, przynieś notatki z obserwacji cyklu (zwłaszcza przy bolesnych miesiączkach)

– wygodny strój do ćwiczeń, najlepiej cieńsze legginsy (nie jeansy), takie, żeby przez ubranie czuć pracę dna miednicy

To nam ułatwi pracę i oszczędzimy sporo czasu 🙂

Przebieg wizyty

 Pierwsze, najdłuższe spotkanie, na które powinnaś zarezerwować sobie 90 min., rozpoczynamy od rozmowy, podczas której, w celu postawienia trafnej diagnozy wypytuję o wiele, niekiedy intymnych szczegółów.

Kolejnym etapem jest badanie- rozpoczynam od obserwacji, jak stoisz, siedzisz, poruszasz się, a nawet oddychasz. Każdy, pozornie nieistotny szczegół ma znaczenie, dlatego obserwuję Cię od stóp do głów.

Następnie palpacyjnie sprawdzam tkliwość, napięcie mięśni, stan blizny, ruchomość stawów i pośrednio, przez bieliznę, pracę mięśni dna miednicy.

Ponieważ zgłaszasz się do mnie z problemem intymnym, którego przyczyną jest funkcjonowanie dna miednicy może istnieć potrzeba badania przezpochwowego. Pomaga ono postawić właściwą diagnozę, co z kolei pozwoli na opracowanie skutecznej terapii. Pozwoli również na kontrolę prawidłowości wykonywania ćwiczeń i monitorownie procesów powrotu do zdrowia.

Badanie takie jest zawsze uzależnione od Twojej zgody.
Podczas badania cały czas dokładnie wsłuchuję się w Twoje emocje i jeśli sygnalizujesz, że zbliżam się do Twoich granic natychmiast możemy je przerwać.

Badania tego przeważnie nie przeprowadzamy podczas pierwszej wizyty. Na pierwszym spotkaniu otrzymasz informację czy jest ono cenne diagnostycznie, opowiem jak wygląda i odpowiem na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Więcej o przebiegu badania przezpochwowego przeczytasz tu:

Pierwsza wizyta ma charakter przede wszystkim edukacyjny. Przyglądamy się przed lustrem Twojej postawie i jeśli trzeba uczysz się ją korygować.

Kolejnym nieodzownym elementem pierwszej wizyty jest praca z oddechem. Wsłuchujesz się w swój oddech i obserwujesz jak ciało się porusza w jego rytm. Pokazuję Ci proste ćwiczenia oddechowe, które pozwolą na przywrócenie prawidłowego, fizjologicznego i najbardziej wydajnego sposobu oddychania, uczymy się, jak synchronizować ruch z oddechem i jak wykorzystać jego moc do zminiejszania napięcia emocjonalnego i rozluźniania mięśni.

Pamiętając o prawidłowej postawie i oddechu przechodzimy do nauki wykonywania czynności dnia codziennego. Przyglądamy isę również nawykom higienicznym i jeśli trzeba dokonujemy w nich korekty tak, by codzienne aktywności wspierały proces terapeutyczny.

Na koniec pokaże Ci też kilka prostych ćwiczeń i upewnimy się czy potrafisz je poprawnie wykonać, ponieważ będą stanowiły Twoje zadanie domowe.

Często, już podczas podczas pierwszej wizyty podejmujemy również pierwsze działania terapeutyczne takie jak detonizacja zbyt napiętych mięśni, mobilizacja blizny czy taping.

Wszystkie zalecenia odnośnie poprawnego poruszania się, bezpiecznego dla Ciebie opiekowania się dzieckiem, dobrej pozycji do pracy przy biurku czy korekty nawyków toaletowych otrzymasz na piśmie wraz z rysunkami przedstawiającymi ćwiczenia, więc nie musisz się martwić, że coś Ci umknie.

Podczas kolejnych wizyt skupiamy się już na terapii konkretnego problemu, zawsze jednak otrzymujesz program ćwiczeń do wykonywania w domu.